A Pesto alla Trapanese szicíliai dialektusban „pasta cull'agghia” néven ismert, és nemcsak Trapaniban, hanem egész Nyugat-Szicíliában népszerű első fogás. Ez a nyers tésztaszósz különösen kedvelt a forró szicíliai nyári napokon.
A hozzávalók - fokhagyma, paradicsom, extra szűz olívaolaj, mandula, só, bazsalikom és pecorino sajt - varázslatosan ízletes egységet alkotnak.
Ez az étel, amely mélyen összefonódik a régióval és annak lakóival, a kulturális identitást szimbolizálja. A Trapaniból származó busiata tészta egyedi formájával a szicíliai konyha lényegét testesíti meg, és olyan kulináris élményt nyújt, amely a régió sokszínű kulturális örökségét ünnepli.
Mi a busiata?
A Busiate alla Trapanese, a hagyományosan ehhez a pestóhoz párosított tészta, spirál alakú, amely kiválóan megtartja a szószokat. Textúrája biztosítja az ízek kellemes fúzióját, így ideális párosítás a hal- vagy paradicsomalapú szószokhoz, különösen a híres Pesto alla Trapanese-hez.
Most lássuk a receptet!
HOZZÁVALÓK:
500 g hosszú vagy rövid busiate tészta
500 g friss, érett paradicsom (koktélparadicsom)
1 kis marék bazsalikomlevél
80 g hántolt mandulabél
100 g reszelt pecorino sajt
2 hámozott fokhagymagerezd
extra szűz olívaolaj
só ízlés szerint (valamint a tészta vízhez)
fekete bors ízlés szerint
80 g zsemlemorzsa a tálaláshoz
VAGY
kb. 180 g Pesto alla Trapanese, Antica Bottega Siciliana eredeti szicíliai tésztaszósz (250 g száraztésztához)
ELKÉSZÍTÉS (nyers hozzávalók használata esetén)
1. Kezdjük a paradicsom előkészítésével. Vágjunk egy „x”-et minden paradicsom tetejébe. Tegyük őket 2 percre forró vízbe. Öntsük le a vizet, hagyjuk, hogy a paradicsomok eléggé lehűljenek, majd hámozzuk meg őket. Vágjuk őket félbe vagy negyedekbe, és távolítsuk el a magokat.
2. A mandulát kis lángon szárazon pirítsuk meg. Vigyázzunk, hogy ne égjenek meg.
Tegyük a pirított mandulát, egy csipet sót és a meghámozott fokhagymagerezdeket egy kevés olívaolajjal egy turmixgépbe vagy konyhai robotgépbe, és óvatosan pépesítsük, amíg a keverék nagyobb zsemlemorzsára hasonlít.
3. Adjuk hozzá a bazsalikomleveleket és szükség esetén még több olívaolajat. Röviden, pulzálva pépesítsük, hogy a bazsalikom ne forrósodjon fel. 4. Adjuk hozzá a félbevágott paradicsomot és a reszelt pecorino sajt felét, és pulzáljuk még néhányszor, amíg durván krémes állagot kapunk.
Ízlés szerint adjunk hozzá borsot, és még egy kis olívaolajat, ha a szósz száraznak tűnik, vagy több sajtot, ha túl folyósnak tűnik.
4. Felhasználás előtt hagyjuk állni a pestót 30 percig, hogy az ízek összeérjenek (vagy tartsuk a hűtőszekrényben fóliával lefedve, amíg nem használjuk fel).
5. Közben forraljunk egy fazékban vizet a tésztához. Amint forrni kezd, sózzuk meg és főzzük a tésztát al dente-re a csomagoláson található utasítás szerint.
6. Amíg a tészta fő, szárazon pirítsuk meg a zsemlemorzsát, vigyázva, nehogy megégjen.
7. Amikor a tészta elkészült, tegyünk félre egy csészényit a főzővízből, és szűrjük le.
8. Tegyük vissza a tésztát a fazékba (vagy egy tálalóedénybe), adjuk hozzá a pestót, és keverjük jól össze az egészet. Ha a szósz száraznak tűnik, adjunk hozzá a tészta főzővizéből.
Azonnal, forrón tálaljuk zsemlemorzsával megszórva, vagy ha úgy tetszik, még több reszelt pecorinoval.
Buon appetito!